Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.

 

Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw, bezpośrednio zamieniających promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Kiedy promieniowanie słoneczne pada na ogniwo, fotony wybijają elektrony i powstaje różnica potencjałów sprawiająca, że przepływa prąd stały. Systemy fotowoltaiczne nie potrzebują światła by działać ponieważ produkują energię także w pochmurne dni.

Domowe instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj są montowane na dachu budynku. Systemy te wymagają falownika - urządzenia zamieniającego prąd stały (DC) produkowany przez moduły PV na prąd przemienny (AC) o charakterystyce odpowiedniej dla sieci elektroenergetycznej. W Polsce wynosi 230 V napięcia fazowego, przy częstotliwości 50Hz.

 

Schemat działania instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym

 

Więcej o rozliczeniach i opustach dla prosumentów

Ø DLA INSTALACJI ZGŁOSZONYCH DO 31.03.2022 R.

Licznik dwukierunkowy dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu tzn. zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację oraz pobraną z sieci energetycznej. Może się bowiem zdarzyć, iż energii wytworzonej przez naszą mikroelektrownię będzie za dużo lub za mało w stosunku do naszego zapotrzebowania. W pierwszym przypadku nadmiar energii zostaje przekazany do sieci energetycznej, a my możemy odebrać 80% wyprodukowanej przez nas energii. Jest to związane z systemem opustów dla prosumentów, czyli osób wytwarzających energię na użytek własny. Dla instalacji, których moc nie przekracza 10kWp obowiązuje stosunek 1:0,8 w ramach systemu opustu, co oznacza, że za 1kWh oddaną do sieci właściciel mikroelektrowni może odebrać 0,8 kWh. W przypadku instalacji o mocy między 10 a 50 kWp rozliczamy się w stosunku 1:0,7 - oddana przez nas 1 kWh pozwala nam na odbiór 0,7 kWh. W sytuacji, gdy istniejącego zapotrzebowania nie uda nam się całkowicie pokryć wykorzystując wcześniej wytworzoną i odebraną przez nas energię, pozostała różnica zostaje wyrównana energią z sieci w stosunku 1:1.

Prosument rozliczający się wg “starych” zasad objęty jest następującymi zasadami rozliczania:

- nie jest obarczony opłatami zmiennej dystrybucji;

- objęty jest 12-miesięcznym okres rozliczania nadwyżki energii;

- po zakończeniu 15-letniego okresu ochrony konieczne będzie podpisanie nowej umowy rozliczania.

Co więcej, prosument rozliczający się wg systemu opustów może w każdej chwili przejść na rozliczanie w formie net-billing (bez opcji powrotu). Ci którzy się na to zdecydują także mogą skorzystać z dofinansowań w ramach programu Mój Prąd 4.0.

Ø DLA INSTALACJI ZGŁOSZONYCH OD 01.04.2022 R.

Rozliczanie wg net-billing

Podstawowy wyróżnik net-billingu polega na tym, że sprzedaż nadwyżek wytworzonej energii do sieci będzie rozliczana na indywidualnym depozycie w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że zgromadzone środki będą bilansować pobraną z sieci energię, zatem może nawet nie być konieczności płacenia za nią rachunków. Oczywiście środki, które nie zostaną wykorzystane w danym okresie zostaną prosumentowi zwrócone. Ważną nowością w net-billingu jest zabezpieczenie się operatora sieci energetycznej przed nadprodukcją energii w postaci ograniczenia wysokości wypłacanej kwoty do maksymalnie 20% wartości prądu wprowadzonego do sieci.

Czy net-billing i fotowoltaika się opłaca?

O ile w porównaniu do systemu opustów prosument w net-billingu mniej zyskuje na rozliczaniu nadwyżek wytworzonej energii elektrycznej, to jednak własna mikroinstalacja fotowoltaiczna nadal generuje oszczędności i pozwala w znacznej mierze uchronić się przed rosnącymi rachunkami za prąd. Dołączając powietrzną pompę ciepła można również zniwelować rachunki za ogrzewanie domu czy nawet uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Z kolei zastosowanie magazynów energii może pozwolić na częściowe lub nawet pełne uniezależnienie od sieci energetycznej.

 

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej wg firmy House Solution

 

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte

na tej stronie to możesz postawić nam

kawę > https://buycoffee.to/cena-pradu.pl

 

 

>>> sprawdź ceny systemów solarnych

 

 

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym

>>> pobierz przewodnik prosumenta

 

Zasady instalacji fotowoltaiki u Twojego dystrybutora prądu:

ENEA

ENERGA

PGE

TAURON

 

 

 

 

 

  

       

 

NA PRĄD:  Oświetlenie  Ogrzewanie  Klimatyzacja  AGD  RTV

 

 

 KONTAKT   WIADOMOŚCI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

  http://ad.stat.4u.pl/s4u.gif