JAK OSZCZĘDZAĆ PRĄD?

 

LODÓWKA

Należy sprawdzić temperaturę jaka jest zarówno w lodówce jak i w zamrażalniku. W lodówce optymalna temperatura to około +6 stopni C, a w zamrażarce ok. -18 stopni C. Dodatkowe zmniejszanie temperatury nie poprawi nam jakości przechowywania produktów, a za niższą temp. będziemy musieli słono zapłacić.

Warto trzymać porządek w lodówce dzięki temu po pierwsze szybciej znajdziemy to czego potrzebujemy i zawsze będzie to w tym samym miejscu. Po drugie opróżnianie lodówki z niepotrzebnych produktów sprawi, że lodówka będzie miała mniej pracy.

Nigdy nie wkładaj ciepłych potraw i napoi do lodówki, gdyż zużyje ona bardzo dużo energii na schłodzenie ich. Poczekaj, aż wszystko wystygnie w temperaturze pokojowej bądź jeśli masz taką możliwość to na dworze, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa niż pokojowa.

Nie należy w lodówce trzymać otwartych drzwi zbyt długo – porządek w lodówce pomaga oszczędzać energię

Należy okresowo sprawdzać szczelność drzwi lodówki i stan uszczelek drzwi od lodówki i zamrażarki.

Zimą oraz chłodniejsze dni, jeśli chcesz schłodzić napoje, możesz trzymać je na balkonie, zamiast w lodówce.

Nie należy ustawiać lodówki w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło. Sprawdź czy czasem lodówka nie stoi przy ścianie, w której znajduje się komin od ogrzewania.

Należy upewnić się, czy otwory wentylacyjne nie są niczym zasłonięte o ile to możliwe należy okresowo usuwać kurz mogący pogarszać warunki wentylacji za sprzętem chłodniczym.

Mierz siły na zamiary - nie kupuj zbyt dużej lodówki do twoich potrzeb. Dobrym przykładem są tu lodówki side-by-side, które zużywają 2x więcej energii niż przeciętna lodówka. Wybieraj tylko urządzenia z najwyższą klasą energetyczną (A+, A++).

 

 

OŚWIETLENIE

Nie zostawiajmy zapalonego światła w pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy.

Zmień układ mebli w mieszkaniu tak aby kanapa, fotel czy biurko, gdzie spędzamy dużo czasu znajdowało się blisko okien, dzięki czemu będziemy mogli dłużej korzystać ze światła dziennego.

Wymień oświetlenie na bardziej energooszczędne przede wszystkim w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Z każdym rokiem coraz tańsze i bardziej dostępne jest oświetlenie w technologii LED, które od kilku miesięcy sam stosuję. Jedna żarówka LED zastępująca żarówkę o mocy 80W zużywa 90% mniej prądu czyli 8W, ale z doświadczenia wiem że należy LEDy kupić nieco mocniejsze niż aktualne żarówki.

W przypadku żyrandoli z wieloma żarówkami możemy zastosować podwójne włączniki światła, aby nie włączać wszystkich żarówek jednocześnie. Dodatkowo możemy wykorzystać mało popularne ściemniacze do ograniczenia poboru energii przez żarówki.

Podczas malowania pomieszczeń, szczególnie tych z których dużo korzystamy w ciągu dnia, stosujmy jasne kolory farb, które odbijają znacznie więcej światła niż ciemne. Biała ściana odbija ok. 85% padającego na nią światła.

Pomieszczenia, w których zamierzasz spędzać większość czasu jak pokój dzienny planuj od zachodu i południa, zdecydowanie dłużej będzie dostępne światło dzienne. W przypadku mieszkań w blokach, podczas zakupu, zwracaj na to szczególną uwagę, w którym kierunku wychodzą okna.

 

 

KUCHNIA I PIEKARNIK

Zawsze, kiedy tylko to możliwe, korzystaj z pokrywek na garnki, dzięki którym woda np. na makaron zagotuje się znacznie szybciej. Także przygotowywane dania pod pokrywą przygotują się znacznie szybciej.

Dopieraj wielkość garnka do używanego pola na płycie elektrycznej, bo oczywiste jest że w innym wypadku część energii zmarnuje się.

Korzystaj tylko z naczyń, które dobrze przewodzą ciepło. Najlepsze będą cienkie garnki z powłoką ceramiczną.

W przypadku piekarnika podstawą jest otwieranie drzwiczek tylko kiedy wkładamy i wyjmujemy potrawy.

Kiedy czas pieczenia w piekarniku zbliża się do końca wyłącz go kilka minut wcześniej, gdyż nadal będzie trzymał on wysoką temperaturę.

Niektóre dania nie wymagają wcześniejszego nagrzewania piekarnika, więc włóż je jednocześnie włączając piekarnik.

Planuj kiedy będziecie korzystali z piekarnika, tak aby nie chodził codziennie. Dzięki planowaniu można zrobić dwa a nawet trzy dania za jednym grzaniem, dzięki czemu nie będzie musiał się za każdym razem rozgrzewać.

Częściej korzystaj z piekarnika w chłodnych okresach, gdyż piekarnik wydziela bardzo dużą ilość ciepła, która pomoże ogrzać kuchnię, a gdy czasem kuchnię wraz z salonem, kiedy mamy aneks kuchenny. Staraj się zminimalizować korzystanie z piekarnika w upalne dni.

 

 

PRALKA I ZMYWARKA

Zawsze wypełniaj pralkę jak i zmywarkę do maksymalnej ładowności, gdyż zużyje tyle samo wody i prądu do podgrzania tej wody czy będzie 3/4 czy cała.

Pierz w możliwie niskich temperaturach prania, a w zmywarce korzystaj z szybkich programów o ile jest taka możliwość (np. mała liczba naczyń).

Wybieraj możliwie krótkie cykle prania (o ile stan zabrudzenia na to pozwala). Staraj się grupować odzież według stopnia zabrudzenia i oczywiście koloru, a następnie dobierz możliwe krótki program.

Korzystaj z programów oszczędnych pralki (Np. eco) i wydajnych proszków.

TELEWIZOR

Po pierwsze telewizor włączaj kiedy zamierzasz obejrzeć coś konkretnego. Nie pozwól aby telewizor był włączony cały tylko po to abyś go słyszeć: podczas sprzątania, podczas gotowania, kiedy siedzimy przed komputerem, a co najgorsze kiedy poświęcamy czas i uwagę dzieciom. Nieświadomie uczysz swoje dziecko właśnie takiego zachowania i biernie przyzwyczajasz go do ciągle włączonego telewizora.

Nie zasypiaj przy telewizorze, po pierwsze telewizor jest włączony kiedy już go nie oglądasz, a po drugie nie wyśpisz się dobrze, gdyż mózg nie odpoczywa tylko przyswaja to co dzieje się tle.

Wyłączaj telewizor i przede wszystkim dekoder od telewizji z gniazdka, aby nie pracowały w trybie stand-by. Telewizor pobiera kilka wat, ale dekoder niezależnie czy go włączysz czy nie pobiera ok. 20-30 wat.

Jeśli już kupujesz telewizor, wybierz ten o niskim poborze prądu (LED lub OLED) najlepiej z możliwie wysoką klasą energetyczną. Duże telewizory pobierają proporcjonalnie więcej prądu do wielkości ekranu.

CZAJNIK

Zarówno gdy gotujemy wodę w czajniku elektrycznych czy na jakiejkolwiek kuchence zawsze należy gotować tylko tyle wody ile naprawdę potrzebujemy, gdyż inaczej energia zmieni się w ciepło, która niewykorzystana ostygnie, a Ty znowu będziesz ją gotować.

 

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte

na tej stronie to możesz postawić nam

kawę > https://buycoffee.to/cena-pradu.pl

 

 

 

  

       

 

NA PRĄD:  Oświetlenie  Ogrzewanie  Klimatyzacja  AGD  RTV

 

 

 KONTAKT   WIADOMOŚCI 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

  http://ad.stat.4u.pl/s4u.gif