NOWA ETYKIETA ENERGETYCZNA

[obowiązuje od 01.03.2021]

 

 

 

Nowy wzór etykiety - bardziej czytelna skala

Nowe etykiety informujące o klasie energooszczędności urządzeń nie mają już oznaczeń w formie plusów. Wróciła zasada siedmiopunktowej skali od A do G (zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369[2]). Produkty, które mają obecnie najwyższą klasą energetyczną, czyli oznaczone jako A+++, w nowym oznaczeniu mają literę „C”. Dla tych z A z jednym plusem, czyli obecnie najbardziej energochłonnych, zarezerwowane są litery „F” i „G”. Litery A i B na razie nie są przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się jeszcze bardziej wydajne energetycznie produkty AGD i RTV.

Więcej informacji o produkcie

Na nowych etykietach znajdziemy też nowe, ważne dla konsumentów informacje: np. o skali emitowanego przez urządzenie hałasu (tu klasa A będzie oznaczała bardzo ciche urządzenia), czy ilości wody potrzebnej np. danej pralce na jeden cykl prania. Producenci są zobowiązani rejestrować swoje produkty w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi, tzw. EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Tam jest szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu.

Kod QR do wykorzystania w aplikacjach mobilnych

Na etykiecie pojawił się ponadto kod QR do wykorzystania w aplikacjach mobilnych. Jego zeskanowanie pozwoli klientowi wejść do bazy EPREL i sprawdzić specyfikację techniczną wybranego sprzętu.

Harmonogram wprowadzenia nowych etykiet

Przepisy Rozporządzenia określają harmonogram wprowadzenia nowych etykiet w danej grupie produktowej. Od 1 marca 2021 r. pojawiły się one na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach (wyświetlaczach elektronicznych o powierzchni powyżej 100 cm2). Dla źródeł światła, czyli oświetlenia, będzie to 1 września 2021 r. Lista produktów z nowymi etykietami energetycznymi ma być sukcesywnie powiększana.

 

>>> szczegóły nowych etykiet energetycznych

 

 

 

   

 

   

 

 

   

NA PRĄD:  Oświetlenie  Ogrzewanie  Klimatyzacja  AGD  RTV

 

Koszt ogrzewania  Oszczędzanie prądu  Awarie zasilania

 

 

 

          

 

 

 KONTAKT   WIADOMOŚCI   EDUKACJA 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

  http://ad.stat.4u.pl/s4u.gif